Certyfikaty kosmetyczne to znak jakości. Ale czy tylko? Produkty, które mogą się nimi pochwalić śmiało można nazywać bio lub organicznymi. Czym się w takim razie różnią i co warto o nich wiedzieć? I czy zawsze posiadanie certyfikatu jako jedyne świadczy o jakości produktu?
Certyfikaty kosmetyczne mówią o nich bardzo dużo, o ile sami orientujemy się o co w nich chodzi. Nie są jednak gwarantem, że wybrany produkt będzie strzałem w dziesiątkę dla skóry. Ich przyznawanie jest bardzo restrykcyjne i kosztowne, a posiadanie – dobrowolne. Co w takim razie dają producentom? Przede wszystkim znak dobrej jakości i potwierdzenie, że ich kosmetyk jest wykonany niemal w stu procentach z naturalnych komponentów, z których część składników pochodzi z bio upraw (ekologicznych). Zwykle takie kosmetyki są droższe niż przeciętne preparaty naturalne, ale trudno jest podważać ich jakość. Natomiast certyfikatów z roku na rok przybywa, więc żeby się nie pogubić, poniżej – ściąga z tych najbardziej popularnych.
Certyfikat Eco Cert
Zielony certyfikat kosmetyczny EcoCert to znak przyznawany przez francuską markę od 2002 roku. Co trzeba zrobić, żeby go otrzymać? Aby dostać oznakowanie „ekologiczne i biologiczne kosmetyki” aż 95 proc. surowców musi być pochodzenia naturalnego, z czego przynajmniej 95 proc. pochodzi z upraw biologicznych. Natomiast określeniem „biologiczny kosmetyk” można opisać produkty, w których naturalne surowce z biologicznych upraw stanowią 50 proc. Poza tym obowiązują też dodatkowe kryteria przyznawania tego certyfikatu. Jak zakaz stosowania składników roślinnych i zwierzęcych modyfikowanych genetycznie.
EcoCert nie oznacza, że kosmetyk jest wegański – choć nie może być testowany jako produkt końcowy na zwierzętach – bo można w jego składzie używać miodu czy mleka pobieranych od żywych zwierząt. Aby uzyskać ten znak, nie wolno stosować syntetycznych substancji zapachowych lub kolorantów, a także sztucznych olejów, silikonów, parafiny oraz pozostałych substancji, które są pochodnymi ropy naftowej. Emulgatory PEG są zabronione. Natomiast dozwolonymi konserwantami są jedynie: kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, kwas salicylowy i ich sole. Zarówno do odkażania surowców do produkcji kosmetyku, jak i do produktu końcowego. Nie wolno stosować naświetlania radioaktywnego.
Certyfikat BDIH
Certyfikat BDIH ma większą paletę możliwości niż EcoCert, bo nie ogranicza się do samych kosmetyków. BDIH to skrót od Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen, czyli Ferderalnego Związku Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, który zajmuje się certyfikowaniem leków, żywności oraz naturalnych produktów pielęgnacyjnych. Ten znak to informacja, że do produkcji kosmetyków zostały użyte tylko surowce naturalne, jak: oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.
Symbol BDIH, oznacza, że jest to czysty biologicznie produkt kosmetyczny. Jest przyjazny i dla skóry i dla środowiska naturalnego, a do jego produkcji zastosowano roślinne surowce z kontrolowanych upraw ekologicznych lub certyfikowanych dzikich zbiorów. Jeśli na kosmetyku widnieją litery BDIH, kosmetyk nie był testowy na zwierzętach w całym jego cyklu produkcji, nie stosowano surowców pochodzących od martwych zwierząt (tj. oleju żółwiowego, oleju z norki, tłuszczu z świstaka, kolagenu zwierzęcego). A także zrezygnowano z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej. Kosmetyki z logo BDIH mają naturalne systemy konserwujące, ich opakowania są ekologiczne i biodegradowalne. Ponadto producent zobowiązuje się uświadamiać i edukować konsumentów, a także nie stosować komponentów modyfikowanych genetycznie.
Certyfikat NaTrue
NaTrue to międzynarodowa jednostka certyfikująca kosmetyki naturalne. Certyfikat NaTrue definiuje naturalne i ekologiczne produkty kosmetyczne na trzech poziomach (wszystkie produkty posiadają także automatycznie certyfikat BDIH). Trzy poziomy certyfikatu NaTrue zostały też dla ułatwienia oznaczone gwiazdkami. Kosmetyki z jedną gwiazdką, to Prawdziwe naturalne kosmetyki, które spełniają wszystkie podstawowe wymagania dla naturalnych składników (także BDIH). Ten poziom ze swoimi kryteriami jest najbardziej zbliżony do kryteriów BDIH. Dwoma gwiazdkami oznaczone są Naturalne kosmetyki z ekologicznymi składnikami. A w nich 70 proc. naturalnych składników pochodzenia roślinnego, bądź zwierzęcego musi pochodzić z kontrolowanej ekologicznej produkcji lub kontrolowanych „dzikich” zbiorów zgodnie z regulacjami EC Eco. Natomiast trzema gwiazdkami oznaczone są Ekologiczne kosmetyki naturalne. 95 proc. naturalnych składników pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego musi w nich pochodzić z kontrolowanej ekologicznej produkcji. Te produkty są prawdziwymi ekologicznymi kosmetykami, ale to rzadkość. Takie kryteria spełniają np. olejki do kąpieli.
Certyfikat Soil Association
Soil Association to certyfikat dla produktu, który obejmuje cały łańcuch produkcji, od surowców, poprzez tekstylia naturalne (bawełna, jedwab, len, konopie, różne rodzaje wełny, skóra), na ubraniach kończąc. Wyroby oznaczone znakiem ekologicznym – Soil Association są w pełni organiczne. Nie mają sztucznych dodatków. Soil Association gwarantuje też zachowanie wysokich standardów ekologicznej hodowli, tj. takiej, która odbywa się w warunkach jak najkorzystniejszych dla zwierząt (także drobiu).
Certyfikat Soil Association przyznawany jest przez niezależną brytyjską organizację pozarządową – Soil Association (jeden z członków założycieli GOTS). Produkty z certyfikatem Soil Association można znaleźć głównie na terenie Wielkiej Brytanii. Certyfikat spełnia rygorystyczne kryteria środowiskowe. W Wielkiej Brytanii audyty przeprowadza Soil Association Certification Limited (SACL), spółka zależna w całości i należąca do Soil Association. W innych krajach Soil Association współpracuje z niezależnymi organizacjami spełniającymi kryteria akredytacyjne IFOAM. Inspekcje upraw, hodowli i firm odbywają się przynajmniej raz w roku. Przeprowadza się także losowe, niezapowiedziane inspekcje.
Certyfikat CosmeBio
COSMEBIO® jest stowarzyszeniem ekologicznych i organicznych kosmetyków, które skupia ponad 400 członków we Francji i za granicą. Znak COSMEBIO® powstał w 2002 roku. Jest gwarancją, że kosmetyki są bezpieczne dla konsumentów i środowiska. Kosmetyki mogą być oznaczane dwoma różnymi znakami COSMEBIO – BIO oraz ECO. Znak COSMEBIO BIO, oznacza, że co najmniej 95 proc. składników kosmetyku jest naturalnych lub pochodzi ze źródeł naturalnych, co najmniej 95 proc. składników roślinnych jest certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, a co najmniej 10 proc. zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Natomiast znak COSMEBIO ECO oznacza, że jest w nim co najmniej 95 proc. składników naturalnych lub pochodzących ze źródeł naturalnych, zawiera co najmniej 50 proc. składników roślinnych certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, a co najmniej 5 proc. zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.
Konsument musi uzyskać całkowitą i przejrzystą informację dotyczącą użytych składników. Trzeba przedstawić wszystkie etapy produkcji (nawet producenci składników są opisani na opakowaniach produktów certyfikowanych, które oznaczono znakami BIO i ECO). Cały skład produktu jest dokładnie kontrolowany według ścisłych zasad. Kosmetyki ze znakiem Cosmebio nie mogą być testowane na zwierzętach, nie mogą zawierać syntetycznych konserwantów, nie mogą zawierać substancji pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie, nie mogą mieć syntetycznych zapachów lub barwników, proces ich produkcji musi być przyjazny dla środowiska, ich opakowania mają być biodegradowalne i nadawać się do recyklingu.
Certyfikat ICEA
ICEA (Ethical and Environmental Certification Institute), to znak ekologiczny Włoskiego Instytutu ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej, który jest przyznawany produktom powstałym w poszanowaniu środowiska i ludzkiej pracy. Symbol ten można go znaleźć na żywności, kosmetykach, detergentach, tekstyliach, meblach, materiałach budowlanych czy usługach (turystyka). By otrzymać znaczek ICEA należy spełniać wymagania: produkt jest kontrolowany na wszystkich etapach jego produkcji, jest bezpieczny i naturalny – bez konserwantów, sztucznych barwników, stabilizatorów i organizmów genetycznie modyfikowanych. Ponadto, nie może być poddawany radioaktywnemu naświetlaniu (stosowanemu w celach sterylizacji produktu).
Produkt z symbolem ICEA składa się tylko z certyfikowanych ekologicznych składników! Nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla środowiska i dla ludzi, nie może być testowany na zwierzętach. Jest także w 100 proc. wegański, co oznacza, że nie zawiera żadnych produktów odzwierzęcych. Kosmetyki oznaczone ICEA muszą być bezpieczne dla alergików i osób z wrażliwą skórą. A opakowania – ekologiczne i podlegające recyklingowi. Ponadto ICEA prowadzi działalność badawczo-rozwojową, by promować innowacje ekologiczne. ICEA wraz z Biol Italia przyznaje nagrody, organizuje imprezy i kampanie, które mają podnosić świadomość w zakresie ochrony środowiska.
Certyfikat COSMOS
Żeby ujednolicić certyfikację, 5 wiodących europejskich instytucji opisywanych powyżej: Soil Association (Wielka Brytania), Ecocert (Francja), Cosmebio (Francja), BDIH (Niemcy) oraz AIAB/ICEA (Włochy) stworzyło współny certyfikat o nazwie COSMOS. Ma rangę międzynarodową. I oprócz weryfikacji składników ocenia wpływ produktów na środowisko. Jakie są wymogi, aby uzyskać certyfikat COSMOS? Minimum 95 proc. składników pochodzenia rolnego poddane obróbce fizycznej muszą stanowić składniki organiczne („COSMOS ORGANIC”). Obowiązuje absolutny zakaz testowania na zwierzętach. Do produkcji można stosować jedynie naturalne aromaty i barwniki roślinne lub kwiatowe, a składniki mineralne muszą spełniać ściśle określone warunki. Ponadto opakowania muszą być przyjazne środowisku, a producenci mają obowiązek przedstawienia planu dotyczącego zarządzania odpadami.
Podobnie jak w przypadku EcoCert czy COSMEBIO, istnieją 2 rodzaje certyfikatów COSMOS: COSMOS Organic i COSMOS Natural. Aby produkt mógł być nazywany organicznym (COSMOS Organic), 95 proc. wszystkich składników poddanych obróbce fizycznej musi być organiczna. A dla produktów „ze składnikami organicznymi” („made with organic”), 20 proc. wszystkich składników musi być organiczna (tych, które nie są spłukiwane, jak kremy czy balsamy). Dla produktów „ze składnikami organicznymi” („made with organic”), 10 proc. wszystkich składników musi być organiczna (tych, które są spłukiwane, jak mydła, szampony, żele). Natomiast certyfikat COSMOS Natural stosowany jest dla produktów, które mają naturalny skład, ale nie mogą być uprawiane organicznie (np. sole czy glinki w maseczkach czy makijażu mineralnym).
Certyfikaty Viva!, Vegan, Cruelty Free
Jeśli kosmetyk posiada jeden z tych certyfikatów, oznacza to że jest w 100 procentach wegański. Czyli nie był testowany na zwierzętach, ani składniki do jego stworzenia także nie były. Do jego produkcji nie zastosowano surowców pozyskiwanych z martwych zwierząt (tj. oleju żółwiowego, oleju z norki, tłuszczu z świstaka, kolagenu zwierzęcego). A także do jego stworzenia nie zastosowano jakichkolwiek produktów i składników, które wytwarzają zwierzęta jak mleko, miód, wosk pszczeli, pajęczyna, jedwab, propolis. Te trzy znaczki są bardzo charakterystyczne: Viva! to napis z wykrzyknikiem, Vegan to stokrotka, a symbolem Cruelty Free jest królik
Inne certyfikaty kosmetyczne? W Skandynawii, gdzie przywiązuje się ogromną wagę do naturalnego pochodzenia składników i ich czystości a także jakości, przyznaje się: Astma-Allergy Denmark, AllergyCertified, czy Nordic Ecolabel. Znany na całym świecie jest natomiast znak Fair Trade, który jest symbolem sprawiedliwego handlu i nie wykorzystywania ludzi z biedniejszych krajów zarówno do katorżniczej pracy, niegodziwych warunków, jak i niskich płac.