Makijaż mineralny. Co warto o nim wiedzieć?
Makijaż mineralny to nie hasło marketingowe, ale wybór. Ecoloré to polska marka makijażu w stu procentach stworzonego z minerałów, która śmiało może konkurować z zagranicznymi. Czym takie produkty różnią się od zwykłych podkładów, cieni czy różu do policzków i jakie benefity dla skóry przynoszą? Pytam właścicielkę Ecoloré Dorotę Fistek-Korbut.
Dlaczego zajęła się pani makijażem mineralnym?
Powstanie marki Ecoloré ewoluowało wraz z moją fascynacją kosmetykami naturalnymi oraz świadomością dotyczącą produktów, które codziennie mają styczność z ciałem. Wiele lat temu, kiedy polski rynek nie był jeszcze świadomy pod kątem ekologicznym, miałam możliwość poznania naturalnych marek do pielęgnacji oraz właśnie - makijażu mineralnego z innych krajów. Właściwości i efekt jaki daje makijaż mineralny tak mnie zachwyciły, że postanowiłam zaangażować się mocniej w ten temat. Tak powstało Ecoloré.
Wiele produktów do tej pory szczyciło się faktem, że nie zawierają oleju mineralnego. Czy może pani wyjaśnić co to za składnik i skąd taka mylna nazwa?
Nazwa jest przypadkowa i nie ma nic wspólnego z surowcami mineralnymi. Faktyczna nazwa oleju mineralnego to Paraffinum Liquidum. Olej mineralny lub parafina ciekła, to nazwy zwyczajowe. Jest to bezbarwny olej (nie taki jak roślinne) otrzymywany w procesie destylacji ropy naftowej po oczyszczeniu i przetworzeniu. Przy regularnym stosowaniu może przesuszyć skórę. Również osoby ze skórą tłustą, ze skłonnością do zaskórników i niedoskonałości, powinny szczególnie unikać oleju mineralnego. Może powodować działanie komedogenne (powstawanie zaskórników). Sam olej mineralny robi potężną warstwę okluzyjną, gdzie potocznie można powiedzieć, że skóra nie oddycha, a to nie sprzyja żadnej cerze.
Czy da się całkowicie zastąpić zwykłe kosmetyki do makijażu mineralnymi?
Oczywiście, kosmetyki mineralne do makijażu nadają się do każdego typu cery. W asortymencie mineralnym można znaleźć szeroką gamę produktów i kolorów, w której każdy znajdzie to, czego potrzebuje. Najwięcej wątpliwości mają Panie z cerą suchą, ponieważ boją się o wysuszenie skóry. Nasza formuła podkładu z serii Velvet Soft Touch jest bardzo przyjazne także cerom suchym, ale o odpowiednie nawilżenie. W przypadku każdej cery trzeba znać najważniejszą zasadę w makijażu: bez odpowiedniej pielęgnacji, żaden makijaż nie będzie idealny.
Wracając do możliwych do uzyskania produktów z minerałów - są takie kosmetyki jak tusz do rzęs czy szminka, które w swoim składzie muszą mieć bazę wodną lub oleistą i te produkty mogą być w 100 proc. naturalne, ale nie w 100 proc. mineralne. 100 proc. kosmetyk mineralny jest zawsze w formie sypkiej.
Które minerały są najczęściej składnikami produktów do makijażu?
Jest kilka minerałów, które występują w większości kosmetyków mineralnych, to: mika – rozświetla i powoduje, że kosmetyki dobrze się rozprowadzają, dwutlenek tytanu – odpowiedzialny za poziom krycia, jest naturalnym fizycznym filtrem przeciwsłonecznym, tlenek cynku – polepsza przyczepność, jest doskonałym filtrem UVA i UVB, ma lekkie działanie antybakteryjne, tlenki żelaza – jest to cała grupa mineralnych barwników, dzięki którym uzyskujemy pożądany kolor kosmetyku.
Jaka jest różnica w jakości skóry u osoby, która zastąpi podkład, róż i rozświetlacz zwykły - mineralnym?
Najlepszym świadectwem są nasze klientki - wracają i często przyprowadzają swoje koleżanki mówiąc im: „Wypróbuj, Pani Cię pomaluje i od razu zobaczysz różnicę”. Jaką? Skóra zaczyna oddychać, jest nieobciążona, makijaż jest widoczny a niewyczuwalny na skórze. Niedoskonałości cery nie pojawiają się tak często. Różnice widać, a szczególnie czuć. Dzieje się tak dlatego, że w kosmetykach mineralnych nie ma nic, co by mogło pogorszyć stan cery. Wręcz przeciwnie. Składy 100 proc. kosmetyków mineralnych są minimalne, co redukuje ryzyko alergii do minimum. Żyjemy w takich czasach, że nie tylko makijaż i pielęgnacja mają wpływ na stan skóry. Teraz większy wpływ ma jedzenie, powietrze czy problemy hormonalne. W naszej pracy spotykamy kobiety, np. w wieku około 30 lat, zaskoczone mają znowu trądzik młodzieńczy (pospolity, przyp.red.) i tutaj na ratunek zwykłym kosmetykom do makijażu, przychodzą kosmetyki mineralne, które łagodzą szkody zrobione przez inne produkty. Osoby, które nagle dostały alergii kontaktowej, z cerą dojrzałą, które mają uczucie ściągnięcia czy wszystkie inne osoby, które czują, że od zwykłych kosmetyków skóra je szczypie, powinny przetestować produkty mineralne. To alternatywa dla tzw. potocznie tapety ze zwykłego podkładu. Można wyglądać pięknie, naturalnie i nie obciążać przy tym skóry.
Czy to prawda, że podkład mineralny może leczyć skórę (m.in.zmiany trądzikowe)?
100 proc. mineralny podkład, tworzy zaledwie kilka tylko mineralnych składników. Nie ma w nim też bazy wodnej ani oleistej, co powoduje, że skóra nie jest niepotrzebne obciążona. Dlatego kosmetyki mineralne poleca się skórom trądzikowym, która dzięki minerałom, szybciej dochodzi do dobrego stanu i nie stanowi przyczyny powstawania nowych niedoskonałości.
Czy mika zawarta w rozświetlaczach i pudrach dających efekt glow nie zapycha porów w skórze?
Mika jak każdy minerał, jest nieorganiczna. Nie ma w niej nic pochodzenia roślinnego, ani zwierzęcego. To tak jakbyśmy, określając w przenośni, przyłożyli sobie do skóry oczyszczony do czystości mikrobiologicznej kamień. Czy tu coś może zadziałać komedogennie?
Czy da się wyprodukować mineralny tusz do rzęs?
Wszystkie kosmetyki w 100 proc. mineralne, mają konsystencję sypką, zatem trudno o wykonanie z samych minerałów tuszu do rzęs… Ale jak najbardziej jest możliwe stworzenie tuszu w 100 proc. naturalnego z bazą wodną i tłuszczową.
Co jest konserwantem w kosmetykach mineralnych?
Kosmetyki w 100 proc. mineralne są nieorganiczne, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowych konserwantów. Nasz przysłowiowy „kamień”, nie potrzebuje dodatkowej konserwacji.
Ile przeciętnie składników można znaleźć w mineralnych cieniach, pudrze czy różu do policzków?
Średnio w produktach 100 proc. mineralnych, można znaleźć od 4 do 6 składników. W dobrych kosmetykach mineralnych każdy ze składników pełni określoną funkcję – tak jest właśnie w kosmetykach Ecoloré. Nie ma w nich surowców, które mają za zadnie tworzyć jedynie objętość kosmetyku.
Alergie a makijaż mineralny - które składniki mogą być trudne dla alergików?
W czasie pracy z minerałami nie zdarzały nam się sytuacje, gdzie mieliśmy problemy z alergiami. Czasem po pierwszym zastosowaniu kosmetyków mineralnych może dojść do „oczyszczenia twarzy” gdzie na cerze obserwujemy małe wypryski – jest to jednorazowe, nie powtarza się i nie jest to alergia tylko naturalna odpowiedź skóry. Wiemy, że tlenochlorek bizmutu alergizował wrażliwe skóry. Dlatego jego nie znajdziecie w naszych kosmetykach. Często mówi się o talku, który mimo że jest składnikiem mineralnym (raczej nie występuję w kosmetykach mineralnych), ale nie dlatego że powoduje alergie, może zapychać pory. Trzeba pamiętać, że kosmetyki mineralne są często rekomendowane dla osób właśnie z alergiami czy AZS.
Czy podkład mineralny jest tak samo trwały jak zwykły?
Trwałość minerałów, jest porównywalna do standardowych kosmetyków. Zależy ona od wielu czynników: rodzaju cery, tego jak jest ona pielęgnowana oraz jaki kosmetyk nałożymy pod podkład.
Pod zwykły makijaż nakłada się krem nawilżający lub wygładzającą bazę. W jaki sposób pielęgnować skórę stosując makijaż mineralny?
Pod podkład należy nałożyć, dobrany do typu skóry, krem nawilżający. My rekomendujemy lekkie, dobrze wchłaniające się konsystencje. Kwestia zadbania o odpowiednie nawilżenie skóry kremami w przypadku użytkowania kosmetyków mineralnych jest istotna, gdyż nie mając bazy wodnej i tłuszczowej, nie nawilżą one skóry. Formuły kosmetyków Ecoloré nie powinny jej przesuszyć, dlatego są dobrze przyjmowane także przez klientki o cerach suchych i dojrzałych, ale o nawilżenie cery trzeba zadbać przede wszystkim kremem. Generalnie dobrze wypielęgnowana cera, wymaga mniej kosmetyków do makijażu, a makijaż jest wówczas bardziej trwały. Jest to zasada dotycząca nie tylko kosmetyków mineralnych, ale i wszystkich innych produktów do makijażu znajdujących się na rynku.
Zobacz wszystkie produkty https://polishnature.pl/brand/ecolore/